rada@dzielnica17.krakow.pl

os. Na Stoku 15, 31-703 Kraków

tel. 12 645 30 09

Konkurs Ogródek Przed Domem wchodzi w dorosłość

21, maj, 2015 | Aktualności

Nową Hutę zawsze wyróżniała ogromna ilość zieleni – placów, skwerów, parków. Ciesząca oko, dodająca energii życiowej zieleń zaczyna jednak powoli znikać, od kilkunastu lat coraz mocniej zabudowywana nowymi blokami, biurowcami, marketami. Jednak jest taka część Nowej Huty, w której zieleni przybywa. To dawne wsie, zlokalizowane na terenie Dzielnic XVII i XVIII – dziś wspaniałe do mieszkania osiedla domków jednorodzinnych. Każdy nowy dom to też nowy ogród. Dawne podkrakowskie wsie to dziś jedne z najpiękniejszych miejsc Nowej Huty. Warto je zobaczyć i warto w nich zamieszkać.

Wspaniałą okazją do zaprezentowania najpiękniejszych ogrodów z Dzielnic XVII i XVIII jest organizowany już po raz 18.konkurs Ogródek przed domem.Organizatorem konkursu od samego początku jest działający w osiedlu Grębałów Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, w którym w pierwszą niedzielę września odbędzie sie uroczysty finał, połączony z wręczeniem nagród i wernisażem wystawy fotograficznej.

Jednym z pomysłodawców konkursu jest Zygmunt Kiszka, były kierownik Klubu Dukat, a w tegorocznej edycji członek jury konkursu. Ideą, jaka przyświecała pomysłodawcom konkursu, było zmobilizowanie mieszkańców dawnych wsi, aby swoje przydomowe obejścia zamieniali w piękne, wielobarwne ogrody. Aby wychowywane tu dzieci uczyły się ekologicznego myślenia – tego jak ważna jest w naszym życiu przyroda, jak mocno wpływa na to, że żyje nam się lepiej, zdrowiej i przyjemniej. W ciągu 17 edycji konkursu przybywało nie tylko uczestników (łącznie było ich już kilkuset), ale też wspaniałych, często bardzo oryginalnych drzewek i krzewów, które – wręczane jako nagrody – znajdowały swoje miejsca w ogródkach uczestników. Przez lata trwania konkursu zasadzono całkiem spory las, który czule pielęgnowany przez zakochanych w swoich ogrodach właścicieli, przetrwa na pewno całe pokolenia.

Wszystkie zgłoszone do konkursu ogródki odwiedzać i oceniać w czerwcu będzie profesjonalne jury, w którym znajdą się zarówno fachowcy od aranżacji i pielęgnacji zieleni, pasjonaci ogrodów oraz wrażliwi na żywe piękno artyści – fotograficy. Konkurs finansowany jest ze środków Rad Dzielnic: XVII Wzgórza Krzesławickie i XVIII Nowa Huta, a honorowy patronat nad nim sprawuje Przewodniczący Rady Dzielnicy XVII – Pan Stanisław Madej, gorący wielbiciel pięknych zielonych nowohuckich osiedli.

Zgłoszenia do konkursu przyjmują Kluby Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (Aneks, Dukat, Herkules, Jedność, Karino, Krzesławice, Pod Kasztanami) do1 czerwca br. Regulamin konkursu i karty zgłoszenia dostępne są w w/w Klubach oraz na stronie www. krakownh.pl.

Kontakt:

Dział Imprez i Promocji
Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta
tel. 12 644 68 10 wew. 23, imprezy@krakownh.pl

Jakość Powietrza w Krakowie

Utrzymanie dróg w mieście – Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Budżet Obywatelski Miasta Krakowa

Komisje Rady Dzielnicy XVII

Komisje działające przy Radzie Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie w Krakowie – terminy posiedzeń

Komisja Budownictwa i Infrastruktury Komunalnej
Posiedzenie w dniu 4 i 18 września 2023 o godz. 18.oo

Komisja Budżetu Obywatelskiego
Posiedzenie w dniu 26 września 2023 o godz. 18.3o

Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego
Posiedzenie w dniu 6 i 20 września 2023 o godz. 18.oo

Komisja Kultury, Oświaty Sportu i Turystyki
Posiedzenie w dniu 11 września 2023 o godz. 18.oo

Komisja Ochrony Środowiska
Posiedzenie w dniu 13 września 2023 o godz. 18.o

Komisja Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych
Posiedzenie w dniu 14 września 2023 o godz. 17.45

Komisja Spraw Mieszkaniowych
Posiedzenie w dniu 14 września 2023 o godz. 18.15

składy osobowe komisji w linku poniżej

link do bip: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=141936

Posiedzenia Komisji odbędą się na os. Na Stoku 15 w Krakowie w siedzibie Rady Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.

LIX  Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie

została zwołana na dzień  13 września 2023r. na godz. 18:30

siedziba Rady Dzielnicy XVII os. Na Stoku 15 w Krakowie