rada@dzielnica17.krakow.pl

os. Na Stoku 15, 31-703 Kraków

tel. 12 645 30 09

Młodzieżowe Domy Kultury zapraszają na ferie zimowe

9, luty, 2024 | Aktualności

Kraków przygotował wiele ciekawych pomysłów spędzenia ferii. Na nudę nie będą narzekać uczniowie – po raz kolejny w krakowskich szkołach podstawowych odbędzie się akcja „Zima w szkole”. Aktywne możliwości spędzenia wolnego czasu czekają także w młodzieżowych domach kultury i ośrodkach sportowych

Do tegorocznej edycji programu „Zima w szkole” zgłosiły się aż 54 szkoły (wśród nich są też dwie szkoły specjalne). Pozwoli to na udział w akcji niemal 1,5 tys. dzieci, a na ten cel Kraków przekaże 665 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na bezpłatną opiekę dla dzieci (czyli wynagrodzenia opiekunów).

Wśród atrakcji gry i zabawy integracyjne, zajęcia muzyczne, plastyczne i kulinarne, aktywności sportowe czy warsztaty z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Straż miejska i policja poprowadzą natomiast spotkania dotyczące bezpieczeństwa i zasad ruchu drogowego. Nie zabraknie też wyjść do kina, krakowskich muzeów oraz aktywnych zajęć „na świeżym powietrzu” – zabaw w terenie i wyjść na lodowisko. Na uczniów czeka też gra w kręgle i wycieczki poza miasto.

Ciekawą ofertę dla młodych krakowian na czas ferii mają krakowskie domy kultury, które zapraszają dzieci do wspólnego spędzenia czasu w bardzo atrakcyjny sposób. Część proponowanych zajęć jest otwarta i oferowana bezpłatnie, natomiast część zajęć dostępna jest za opłatą.

Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” im. prof. Aleksandra Kamińskiego przy ul. Lotniczej 1 (tel. 12 411 91 89) proponuje zajęcia taneczno-ruchowe, X-Box, Taniec Tik-Tokowy w cyklu „Tańcz i baw się”, zajęcia muzyczne karaoke. Jest też propozycja zajęć plastyczno-rękodzielniczych pod hasłem „Zimowe inspiracje w plastyce i rękodziele artystycznym”, gra w tenisa stołowego, strzelnica, dart, łuki, speedball, a dla zainteresowanych feryjny salon gier komputerowych oraz piłkarzyki, gry planszowe, kalambury, czyli Zimowy blok zajęć świetlicowych. Będą też wyjścia do klubu sportowego Olsza, do Muzeum Etnograficznego „Dom Estery” (14 lutego) oraz do Muzeum Inżynierii i Techniki (21 lutego).

Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”, ul. Reymonta 18 (tel. 12 637 37 61 wew. 31) zaprasza dzieci w wieku od 6 do 10 lat na zimowe zajęcia otwarte w dniach 12–16 lutego. Oprócz propozycji zajęć sportowych i tanecznych, na uwagę zasługują pokazy iluzji, wycieczka do Muzeum Witrażu, Brick Masters – warsztaty budowania z klocków LEGO, a w ramach projektu „Detektywi na tropach tajemnic Krakowa” dzieci będą miały okazję m.in. zapoznać się z wystawą dotyczącą tradycji szopek krakowskich, odkryć Tajemnice Lasku Wolskiego i Woli Justowskiej, odbyć ciekawe warsztaty w muzeum fotografii czy pójść na nietypowy spacer po Krakowie w poszukiwaniu tajemniczych miejsc. Opłata za udział w zajęciach: 70 zł za dzień. W cenie przewidziana jest drożdżówka w przerwie śniadaniowej oraz dwudaniowy obiad.

Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”, os. Na Stoku 27b (tel. 12 645 27 14) zaprasza na gry i zabawy integracyjne, warsztaty gier planszowych, zabawy animacyjne dla dzieci, bilard i tenis stołowy w terminie od 12 do 16 lutego oraz od 19 do 23 lutego. Wśród zajęć odpłatnych proponowany jest udział w warsztatach kulinarnych, warsztatach majsterkowania oraz warsztatach tworzenia pacynek, będą też wspólne wyjścia do kina.

Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy, os. Tysiąclecia 15 (tel. 12 648 49 95) zaprasza dzieci w wieku od 6 do 14 lat na zajęcia otwarte: plastyczne, modelarskie, taneczne, teatralne, muzyczne, fotograficzne oraz na wspólne spacery do parku Tysiąclecia czy Rotunda).

Ciekawą ofertę ma też Młodzieżowy Dom Kultury im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, przy ul. Beskidzkiej 30 (tel. 12 655 07 19), który proponuje wykupienie karnetów tygodniowych w cenie 200 zł. Karnety obejmują zajęcia w godz. 8.30–15.30. Na każdy dzień poza warsztatami plastycznymi, tanecznymi itp., MDK ma inną propozycję wycieczek, będą wyjścia do kina, do Muzeum Fotografii, gdzie odbędą się warsztaty fotograficzne, do Krakowskiej Manufaktury Czekolady, do Muzeum Iluzji oraz wyjście na spektakl teatralny do Nowohuckiego Centrum Kultury.

Wyjścia do kina oraz udział w warsztatach oferowanych przez krakowskie muzea proponuje też Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 5 (tel. 12 411 67 03). Prowadzone również będą warsztaty plastyczne, gry i zabawy świetlicowe, turnieje tańca i zabawy taneczne, warsztaty muzyczne raz specjalne warsztaty muzyczne, na które zaprasza „Krakowska Orkiestra Staromiejska”. Będą tez wyjazdy poza Kraków, do Miasteczka Galicyjskiego i na zamek w Pszczynie.

Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, przy ul. Franciszka Bujaka 15 (tel. 12 654 42 68) oferuje warsztaty piekarskie, warsztaty tematyczne: „Legendy krakowskie”, udział w wycieczce edukacyjnej, czyli zwiedzanie stacji radiowej RMF FM. Będą też lekcje muzealne „W malowanej skrzyni”, „Tajemnice dawnej drukarni ukryte w kasztach”, tańce i zabawy na wawelskim dworze oraz zwiedzanie Bazyliki i Klasztoru św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Udział w zajęciach jest płatny. Orientacyjny koszt to 48 zł za osobę, przy czym kwota ta obejmuje również obiad.

Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka, os. Kalinowe 18 (tel. 12 647 15 25) zaprasza na zajęcia organizowane pod hasłem „Zima w Korczaku”: wokalne, instrumentalne, plastyczne, origami, komputerowe, teatralne z elementami cyrkowymi, sportowe, turnieje zręcznościowe, warsztaty taneczno-gimnastyczne cheerleaders. Wśród propozycji tego domu kultury jest również bal karnawałowy „Roztańczony początek ferii”, wyjście do Teatru Groteska na warsztaty Lalki i Maski oraz spacer z legendami krakowskimi. Ciekawie się zapowiadają proponowane warsztaty w Muzeum Obwarzanka oraz spotkanie poświęcone z kulturze Indian Prerii Ameryki Południowej pt. Wódz „Szary Wilk” – spotkanie z kulturą Indian Prerii Ameryki Południowej oraz warsztaty rękodzieła indiańskiego.

Warto sprawdzać oferty przygotowane przez krakowskie Młodzieżowe Domy Kultury na ich stronach internetowych, by upewnić się, że są jeszcze wolne miejsca. Propozycje domów kultury są na tyle atrakcyjne, że liczba dostępnych miejsc szybko maleje.

Komunikacja Miejska w Krakowie – Rozkłady Jazdy

Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Budżet Obywatelski Miasta Krakowa

Komisje Rady Dzielnicy XVII

terminy posiedzeń komisji merytorycznych Rady Dzielnicy XVII

Komisja Planowania Przestrzennego i Transportu
7 maj godz. 18.oo

Komisja Infrastruktury
6  i  20 maj godz. 18.3o

Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego
8  i  22 maj godz. 18.oo

Komisja Kultury, Oświaty i Sportu
13 maj godz. 18.oo

Komisja Ochrony Środowiska
15 maj godz. 18.oo

Komisja Spraw Społecznych i Zdrowia
14 maj godz. 18.45

Komisja Budżetu Obywatelskiego i Komunikacji Społecznej
14 maj godz. 18.15

Posiedzenia Komisji odbędą się na os. Na Stoku 15 w Krakowie w siedzibie Rady Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie

VII  Sesja Rady Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie

została zaplanowana na dzień 23 maj 2024r, na godz. 18.oo

w siedzibie Rady Dzielnicy XVII os. Na Stoku 15 w Krakowie